en-BSM- Bezpodieľové Spoluvlastníctvo Manželov- strašiak či ochrana? Zásady, povinnosti a výnimky + Prípadová štúdia.
Asi najcharakteristickejším znakom VECNÉHO vlastníckeho práva ( kam patrí aj BSM, čiže bezpodielové spoluvlastníctvo manželov) všeobecne je, že sa vzťahujú na VEC a pôsobia voči všetkým. Výstižne v skrate: "každá osoba odlišná od vlastníka je povinná zdržať sa akýchkoľvek zásahov do jeho( ich) vlastníckych práv."
Aké poznáme VLASTNÍCKE OPRÁVNENIA?
- Vec( v našom prípade nehnuteľnosť) DRŽAŤ ( fyzické pôsobenie na vec)
- Vec UŽÍVAŤ a POŽÍVAŤ JEJ PLODY A ÚŽITKY ( bezpečie, potraviny poskytnuté vďaka pozemku ai)
- Vecou DISPONOVAŤ (predať ju, prenajať, darovať, zničiť, rozšíriť ...)
Poznáme niekoľko druhov súkromného vlastníctva:
- Výlučné vlastníctvo
- Podielové spoluvlastníctvo
- Bezpodielové spoluvlastníctvo
V dnešnom príspevku si zblízka " posvietime " na problematiku BEZPODIELOVÉHO SPOLUVLASTNÍCTVA MANŽELOV ( tzv. BSM) a rozoberieme si ju na drobné:
Čo je vlastne BSM, kedy sa ma týka a aké mi plynú práva a povinnosti?
Ste ženatý? Vydatá? Týka sa Vás s najväčšou pravdepodobnosťou na 99%. ( toto by sme mali)
CHARAKTERISTIKY bezpodielového spoluvlastníctva v skratke:
- Vzniká IBA medzi manželmi
- Je viazané len na TRVANIE MANŽELSTVA ( končí najneskôr zánikom manželstva)
- Neexistujú tu ŽIADNE PODIELY ( obaja manželia majú ROVNAKÉ VLASTNÍCKE OPRÁVNENIE k veci)
AKO NAKLADAŤ S VECAMI PATRIACIMI DO "BSM"?
Právo užívať veci v bezpodielovom spoluvlastníctve prislúcha obom manželom, pričom spôsob ich užívania závisí od povahy spoločných vecí a dohody medzi manželmi.
A/ manželia uhrádzajú spoločné náklady vynaložené na veci patriace do BSM ako aj náklady spojené s ich užívaním
B/ pri nakladaní spoločnými vecami, právo rozlišuje , či ide o:
- VECI "BEŽNÉ" úkony zahŕňajúce každodennú správu
spoločného majetku( nákupy, objednávky služieb pre chod domácnosti) Nevyžaduje sa súhlas oboch manželov, prebieha na základe vzájomnej dohody.
- VECI " OSTATNÉ" tu sa vyžaduje SÚHLAS OBOCH MANŽELOV, inak je právny úkon považovaný za neplatný.
V praxi sa medzi "ostatné" považujú prípady prevodu spoločnej nehnuteľnosti nadobudnutej počas manželstva bez súhlasu druhého z manželov.
! V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že jeden z manželov, bez ktorého bol právny úkon urobený, sa môže dovolať jeho neplatnosti v rámci TROJROČNEJ PREMLČACEJ DOBY.
Prípadová štúdia z praxe
Manželia V ROZVODOVOM KONANÍ .
Počas rozvodového konanie začala jedna strana pre seba aktívne hľadať nehnuteľnosť, do ktorej by sa po rozvode nasťahovala. Pán( skoro exmanžel) si žiaľ, neuvedomil potenciálne riziká nesprávneho načasovania a riziká, ktorým z nevedomosti vystavil sám seba.
Byt, ktorý sa mu veľmi pozdával si neuvážene rezervoval z obavy, že by mu ho niekto " vyfúkol".
Do 1 mesiaca nadobudol vlastnícke právo, čo už bolo po rozhodnutí súdu o rozvode a tak si myslel, že je všetko v najväčšom poriadku.
Ale....
Čo si myslíte, kde nastal problém, ktorý ho vystavil riziku straty strechy nad hlavou ( a straty časti peňazí)?
Súd síce vydal rozhodnutie o rozvode, ale to ešte v čase, kedy sa stal vlastníkom svojej novej nehnuteľnosti NENADOBUDLO PLATNOSŤ.
Ako sa to prejavilo v praxi?
Majetok, ktorý si čerstvo rozvedený skoro exmanžel chcel užívať pre vlastné bývanie a nový začiatok, sa týmto nesprávnym načasovaním z nevedomosti ocitol na "zozname" nevysporiadaného majetku počas manželstva, tj. ako súčasť bezpodielového spoluvlastníctva ( aj keď na Liste vlastníctva to nemusí byť uvedené) a skoro exmanželka si na jeho polovicu samozrejme nárokovala využijúc 3 ročnú premlčaciu dobu.
Aaaauuu
Nevedomosť žiaľ
neospravedlňuje a preto nech je tento
životný príbeh zo sekcie " Nástrahy BSM" mementom pre všetkých, ktorí by radi túto životnú kapitolu uzavreli čo najbezbolestnejšie citovo aj majetkovo.
Čo myslíte, existujú aj výnimky alebo všetko čo počas manželstva nadobudne jedna strana, automaticky patrí aj druhému z manželov?
VÝNIMKY alebo čo nespadá do bezpodielového spoluvlastníctva počas trvania manželstva
- Veci (nehnuteľnosti ) získané DEDENÍM jedného z manželov ( Uznesenie o dedičstve)
- Nehnuteľnosti získané DAROM ( Darovacia zmluva)
- Veci, ktoré svojou povahou SLÚŽIA OSOBNEJ POTREBE alebo VÝKONU POVOLANIA len jedného z manželov
- Veci vydané niektorému z manželov v rámci predpisov o REŠTITÚCII MAJETKU, kt. mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka
Myslite do budúcna a využite možnosť ZÚŽENIA alebo ROZŠÍRENIA „bsm“
Uzavreli ste manželstvo a plánujete podnikať a časom svoju firmu, ktorá nie je rodinným biznisom v pravom slova zmysle aj rozširovať? Môžno Vám potenciálni investori do Vášho start-upu "navrhnú" ZÚŽENIE "BSM".
Pýtate sa prečo sa miešajú do Vašich manželských práv?
A/ Život prináša rôzne príbehy a jedným z nich môže byť predčasná SMRŤ alebo ROZVOD.
- Investori budú chcieť chrániť svoje peniaze a podnikanie a budú sa chcieť vyvarovať potenciálnym rizikám, ktoré by mohlo ovplyvniť smerovanie podnikania, pokiaľ by sa dostalo do rúk niekoho mimo biznis, napr. po smrti jedného z manželov, kt. podniká- na polovicu má totiž druhá "polovička" nárok vďaka bezpodielovému spoluvlastníctvu manželov. ( pozor: deti manželov v tomto prípade nehrajú žiadnu rolu)
- Pri rozvode zase vzniká riziko, že jeden z exmanželov( nepodnikateľ) bude od druhého (podnikateľa) žiadať 50% z hodnoty firmy a to aj za predpokladu, že sa na budovaní a fungovaní nijakým spôsobom nepodieľal. ( druhá polovica sa dedí podľa zákona)
Aké riziká to prináša pre samotnú firmu?
Po smrti, rovnako ako pri rozvode, môže zrazu ( právom) do firmy zasahovať niekto, kto sa na jej budovaní nepodieľal a priniesť ďalšie riziká v podobe pribudnutých ďalších ľudí do podnikania( v prípade , že sa vdova/vdovec po pozostalom/ej znovu vydá, ich spoločné deti atď)
B/ Alebo naopak, využiť zúženie BSM ako ochrana súkromného majetku manželov . Firme sa nemusí vždy dariť. Prípadné dlhy môžu
negatívne zasiahnuť manžela/manželku, kt. nepodniká. Môže totiž dôjsť
k exekúcii majetku, ktorý patrí do BSM ( napr. domu, kde žijú)
Zúženie BSM a jeho charakteristické znaky
Zúženie bezpodielového spoluvlastníctva je Zákonom vymedzený rozsah BSM, ktorú si manželia môžu rozšíriť alebo zúžiť a do BSM si zahrnúť veci, kt. by v zmysle zákona do nich nepatrili ( napr. dedičstvo, dary atď) a na strane druhej, rovnako vylúčiť z BSM veci, ktoré by do BSM inak patrili.
Spisuje sa výlučne formou NOTÁRSKEJ ZÁPISNICE
Platí "princíp budúcnosti": to, čo už do okamihu nadobudnutia právoplatnosti Zúženia BSM manželia nadobudli, musí ostať v BSM.
Zúženie a rozšírenie sa týka iba vecí, ktoré by prípadne nadobudli do budúcnosti. ( napr. výnos z firmy, podiel z firmy, nehnuteľnosť atď)
Pri zúžení BSM sa tak zo spoločného majetku manželov vyčlení obchodný podiel či výnosy z nehu, pričom sa celý tento majetok stane už len súčasťou dedenia. Preto by sme určite navrhli v súvislosti so zúžením BSM myslieť aj na ZÁVET.
Verím, že Vám článok spolu s prípadovou štúdiou priblížil problematiku BEZPODIELOVÉHO SPOLUVLASTNÍCTVA MANŽELOV - "BSM". Referencie od mojich klientov si prečítate TU a pri akejkoľvek otázke ohľadne Vašej nehnuteľnosti mi bez váhania zavolajte alebo napíšte.
Mal/a by som otázku ohľadne predaja nehnuteľnosti
Napíšte mi a hneď ako si správu od Vás prečítam, budem Vás opätovne kontaktovať.
Moje kontakty
Mgr. Diana Decsiová
Člen Realitnej Únie SR